تعویض لوله های درین داغ واحد یک نیروگاه طوس توسط کارکنان امور تعمیرات مکانیک

1

عمر بالای لوله های درین داغ واحد یک که منجر به آسیب رسیدن به کابل ۶ کیلو ولت چاههای عمیق نیروگاه گریده بود، با تلاش و همت پرسنل امور تعمیرات مکانیک، این لوله ها با لوله هایی با عایق پلی یورتان تعویض گردید.

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت تولید برق طوس، عمر بالای تجهیزات، یکی از مسائل مهمی است که احتمال وقوع نقص در برخی از تجهیزات را به همراه دارد. با توجه به عمر بالای لوله های درین داغ واحد یک که منجر به نشتی آب داغ در آن محل و آسیب رسیدن به کابل ۶ کیلو ولت چاههای عمیق نیروگاه گردیده بود، با همت و تلاش پرسنل امور تعمیرات مکانیک این لوله ها تعویض گردید.
مهندس عمرانی رئیس اداره تعمیرات مکانیک کارگاه های عمومی در این خصوص گفت : پس از ایجاد نقص در محل لوله ها اقدامات مختلف و کارشناسی شده برای برطرف نمودن نقص موجود که منجر به پایداری در تولید برق می گردد انجام شد.
وی گفت: در انجام این عملیات فعالیتهای مختلفی صورت پذیرفته که به تشریح آن می پردازیم:

۱- بررسی نقشه های موجود و تعیین مسیر لوله برای انجام عملیات کنده کاری
۲- کاتر زنی آسفالت، کنده کاری و خاک برداری به عمق یک و نیم متر با همکاری کارکنان اداره خدمات
۳- برش کاری لوله ها و خارج نمودن لوله های قدیمی از محل و سپس کف سازی کانال با خاک نرم سرند شده و لوله گذاری با رعایت شیب مناسب با استفاده از دوربین نقشه برداری
۴- جوشکاری لوله ها و فلنچ ها و زانویی ها
۵- فشار دار کردن مسیر لوله برای تست سرجوش ها و فلنچ ها و سپس عایق کاری محل سرجوش ها
6- خاک ریزی به وسیله خاک نرم سرند شده به ارتفاع ۳۰ سانتی متر از تاج لوله و سپس خاکریزی نهایی

وی همچنین افزود: به دلیل اینکه دمای کاری این لوله ها ۱۰۰ درجه سانتی گراد می باشد از لوله های فلزی با عایق پلی یورتان و روکش پلی اتیلن استفاده شده است.
مهندس عمرانی در پایان خاطر نشان کرد : در این عملیات ۳۴ متر لوله ۴ اینچ و ۱۰ متر لوله  ۵ اینچ تعویض گردید.