نویسنده: مدیر

بررسی عملکرد سیستم حفاظتی ژنراتور و باس kV6 نیروگاه طوس در یک حادثه واقعی با شبیه‌سازی در نرم‌افزار DIgSILENT

بررسی عملکرد سیستم حفاظتی ژنراتور و باس kV6 نیروگاه طوس در یک حادثه واقعی با شبیه‌سازی در نرم‌افزار DIgSILENT

لینک دانلود:

PSC-707 F20 S3-rev2

تحلیل و مقایسه حوادث منجر به تریپ واحد سه و واحد یک نیروگاه طوس از نظر صحت عملکرد سیستم حفاظتی ژنراتور

مقاله آقای علی ابراهیمی اله آبادی با موضوع: ”تحلیل و مقایسه حوادث منجر به تریپ واحد سه و واحد یک نیروگاه طوس از نظر صحت عملکرد سیستم حفاظتی ژنراتور ” در دوازدهمین کنفرانس انجمن نگهداری و تعمیرات مورد پذیرش قرار گرفت.

لینک دانلود:

GPSAC -3

 

این کنفرانس به‌صورت تخصصی در مورد نگهداری و تعمیرات برگزار می‌شود. لذا در این رویداد علمی، تعداد 19 مقاله از ميان 88 مقاله (تخصصی) ارسالي به دبيرخانه كنفرانس پذيرفته شده و ارائه گردید. مقاله فوق در مورخ 26/10/97 به‌صورت شفاهی در تالار آرش پژوهشگاه صنعت نفت ارائه گردید. این مقاله برای کمیته “سامانه‌های ثبت و تحلیل داده‌هاي بازرسی و پایش وضعیت” کنفرانس ارسال شده بود. در نهایت با بررسی کمیته داوران و حضار، مقاله مذکور به‌عنوان برترین مقاله کنفرانس انتخاب گردید.

درخشش- بولتن سندیکای شرکت های تولید کننده برق – شماره 45 و 46

لینک دانلود:

درخشش- بولتن سندیکای شرکت های تولید کننده برق – شماره چهل و پنجم

درخشش- بولتن سندیکای شرکت های تولید کننده برق – شماره چهل و ششم

در دیدار مدیران شستا با دکتر نوبخت معاون رئیس جمهور مطرح شد : مساعدت دولت در اتمام چند پروژه ملی شستا

در دیدار مدیرعامل و معاونان شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) با دکتر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه ، آخرین وضعیت 3 پروژه بزرگ ملی کشور(پروژه سد کوهرنگ ، مترو کرج و پروژه سد چمشیرگچساران) بررسی و مقرر شد دولت مساعدت های لازم را برای تسریع و اتمام این پروژه ها صورت دهد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) ، در این جلسه مهندس لطفی مدیرعامل شستا ضمن ارایه گزارشی جامع از فعالیتها ، برنامه های راهبردی شستا ، موضوع واگذاری و خروج از بنگاه داری ( در فاز نخست عرضه 105 شرکت که تاکنون بیش از یک چهارم از انها به مرحله تفاهم نامه فروش و کار کارشناسی با خریداران رسیده است)و بویژه درخصوص آخرین وضعیت سه پروژه ملی که پیمانکاری انها توسط شرکت سابیر از شرکتهای تحت پوشش شستا درحال اجرا می باشد مطالبی را بیان کرد.
وی گفت :پروژه مترو کرج تا پایان سال 96 مبلغ 700 میلیارد تومان کار انجام شده است که شرکت سابیر نیز مبلغ زیادی مطالبات دارد و با توجه به اختصاص مبلغ 186 میلیارد تومان توسط دولت در سال 95 در صورت پرداخت به شرکت سابیر پروژه با برنامه زمانبندی شده پیشرفت خواهد داشت وباقیمانده پروژه در فاز یک مبلغ 2000 میلیارد تومان برآورد شده است.
مهندس لطفی افزود:پروژه سد چمشیر با حجم 2/3 میلیارد متر مکعب که از بزرگترین پروژه های سد سازی وزارت نیرو می باشد از سال 86 بدلیل عدم اختصاص منابع کافی تنها 40 درصد پیشرفت داشته است.مطابق برنامه ریزی انجام شده توسط شرکت سابیر در صورت تخصیص 200 میلیارد تومان در سال 97 سی درصد پیشرفت خواهد داشت و حجم کار انجام شده به 70 درصد خواهد رسید. (پروژه سد چمشیر بعد از سد دز بزرگترین سد کشور خواهد بود که در استان کهکیلویه و بویراحمد واقع شده است).

مدیرعامل شستا در ادامه گزارشی از سد کوهرنگ به کارفرمایی وزارت نیرو (سومین پروژه ملی به پیمانکاری شرکت سابیر) دراستان چهارمحال و بختیاری ارایه کرد و گفت قرارداد این پروژه که در سال 88 به مبلغ 87 میلیارد تومان با شرکت آب منطقه ای استان اصفهان منعقد شده بود بدلیل تغییر طراحی اولیه پروژه توسط کارفرما و مسائل زیست محیطی وهمچنین عدم تخصیص اعتبار لازم تنها 26 درصد پیشرفت داشته است.
وی افزود:قرارداد اولیه براساس فهرست بهاء سال 88 منعقد شده و براساس فهرست بهاء جدید حقوق قراردادی این پروژه علاوه بر مبلغ اولیه قرارداد تا 400 میلیارد تومان افزایش خواهد داشت و پیش بینی شده است درصورت تامین اعتبار لازم از سوی دولت ظرف 18 ماه پروژه خاتمه یابد و اوایل سال 99 افتتاح شود.(هدف از ساخت این پروژه ملی تامین آب مورد نیاز کشاورزان استان اصفهان و چهار محال و بختیاری است).
مدیرعامل شستا با تاکید بر ملی بودن این پروژه ها خواستار مساعدت و همکاری تمام دستگاه های دولتی و تخصیص اعتبارات لازم ازسوی معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه شد.
همچنین مهندس لطفی در ادامه به موضوع بند و تبصره 5 قانون بودجه 97 و موافقت دولت با اینکه سازمان تامین اجتماعی تا 5000 میلیارد تومان اوراق بدهی با تضامین دولتی جهت تامین حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران منتشر کند ، تصریح کرد شستا 3000 میلیارد تومان اوراق بدهی در اسفند ماه 96 منتشر کرداما بدلیل پر شدن سقف تضامینی که شستا قبلا بابت دریافت تسهیلات بانکی ارائه کرده و علاوه بر آن بابت انتشار این اوراق سهام شرکت های بورسی خود را به عنوان تضامین ارائه نموده که خواستار جایگزینی تضامین دولتی هستیم چراکه با این شرایط سقف تضامین شستا پر شده است.
مدیرعامل شستا درخصوص بازسازی و نوسازی دو شرکت چوب و کاغذ ایران و چوب اسالم که از شرکت های قدیمی شستا می باشند نیز به ترتیب 100 میلیارد و 80 میلیارد تومان منابع موردنیاز است که تامین اعتبار آن مورد استدعا ست.(این دو کارخانه قدیمی در استان گیلان مستقر هستند و در دولت نهم بابت رد دیون دولت به سازمان تامین اجتماعی و شستا واگذار شده اند).
در پایان دکتر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه ضمن تاکید بر نقش و اهمیت شستا در عملکرد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و تشکر از اقدامات مهم انجام شده توسط مدیرعامل و هیات مدیره شستا اعلام کرد همه تدابیر و حمایت لازم برای اجرای سه پروژه ملی فوق و جایگزینی اوراق با تضامین دولتی و همچنین منابع مورد نیاز برای باسازی و نوسازی دو شرکت چوکا و اسالم صورت خواهد گرفت .

مهندس لطفی :همدلی مجلس ، شفافیت و پاسخگویی شستا

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی با حضور درمجلس شورای اسلامی و در جلسه اعضای کمیسیون صنایع و معادن با ارائه آخرین برنامه های تدوین شده و اقدامات سال96 وبرنامه های مربوط به واگذاری شرکتها، بر بهره گیری از تدابیر و پیشنهادات مؤثر نمایندگان مردم تأکیدکرد.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی (شستا)،مهندس مرتضی لطفی مدیرعامل شستا در ابتدای این جلسه به اختصار اشاره ای به تاریخچه تأسیس، میزان سرمایه،منابع انسانی، حوزه فعالیت هلدینگ ها و تعداد شرکتها به تفکیک نوع فعالیت ،مدیریت و تملک کردو گفت: اصلاح نظام بنگاهداری، کاهش سطح مالکیت پرتفوی تا 40% سهم بازار کالا وخدمات و خروج از شرکتهای زیانده، کم بازده و خارج از استراتژی، گسترش فعالیت های بین المللی در ابعاد مختلف، توسعه حضور در بازار سرمایه و تکمیل زنجیره ارزش در صنایع هدف، افزایش بهره وری و تقویت نظام راهبری شرکتی از جمله مهمترین برنامه های راهبردی شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی است.

مهندس لطفی با تبیین محورهای برنامه 5 ساله شستا در افق 1401 افزود: ابلاغ و اجرای نظام نامه سیاستهای اقتصادمقاومتی ، بهینه سازی پورتفوی شستا و پیگیری ادغام شرکتها با فعالیت مشابه، اکتساب و مشارکتهای خارجی، خروج از شرکتهای زیانده، کم بازده و کوچک مقیاس و خارج ازاستراتژی ، تکمیل و بهره برداری پروژه های سرمایه گذاری نیمه تمام به مبلغ 53 هزار میلیارد تومان، کاهش 50درصدی هزینه های مالی ، اصلاح و بهبود ساختار منابع انسانی را از جمله این محورها برشمرد.

وی به جایگاه شستا در بورس، صنعت و تولیدات کشور پرداخت و گفت: محصولات تولیدی بسیاری از هلدینگ ها و شرکتهای تابعه شستا نظیر تولیدکریستال ملامین، قیر ، تایر، پی وی سی ، متانول ، روغن ، پروپیلن ، اوره ، مس نورد، پشم و شیشه ، سولفات ، سیمان ، دارو و … تا سقف 80 درصد از ظرفیت تولید کل کشور را به خود اختصاص داده اند.

مدیرعامل شستا گفت ارزش کالا وخدمات فروخته شده در گروه شستا در سال مالی گذشته 27،900 میلیارد تومان بوده است که در مقایسه با تولید ناخالص داخلی کشور، سهم شستا از اقتصاد ملی حدود 2/1 درصداست و ارزش کل خالص دارائی های شستا حدود 33،500 میلیارد تومان است که در مقایسه باارزش کل بازار بورس، سهم شستا حدود 7 تا 10 درصد در طی 3 سال گذشته در نوسان بوده است.

وی افزود: سهم صادرات محصولات تولیدی شستا شامل انواع فرآورده های پتروشیمی ، فولاد، سیمان ، دارو به میزان 2/1 میلیارد دلار در سال96 است که حدود 4 تا 5 درصد از کل صادرات غیرنفتی کشور را شامل میشود.

وی با اشاره به فروش تجمیعی گروه شستا در سال 95 گفت از مبلغ 21،500 میلیارد تومان به مبلغ 23،800 میلیارد تومان درسال 96 افزایش یافته که برابر با 16 درصد رشد است و میزان صادرات ارزی گروه ازمبالغ 950 میلیون دلار در سال 95 به مبلغ 1،200 میلیون دلار در سال 96 افزایش یافته که برابر با 26 درصد رشد می باشد و سود خالص تجمیعی گروه از مبلغ 2،800 میلیارد تومان در سال 95 به مبلغ حدود 4،500 میلیارد تومان افزایش یافته که برابر با 60 درصداست.

مدیرعامل شستا در ادامه ارائه گزارش خود به طرحهای مهم در دست اجرای این شرکت پرداخت و گفت : طرح پالایشگاه میعانات گازی بندرعباس ( پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس ) ، اوره دوم خراسان شمالی، طرح متانول هفتم در پتروشیمی مرجان ، طرح توسعه متانول دوم در پتروشیمی فناوران ، طرح منو اتیلن گلایکول در عسلویه ، پالایشگاه میعانات گازی سیراف ، پالایش نفت آناهیتا، آسیاب سیمان العماره عراق ، طرح توسعه رایتل و انتقال سیمان فارس به خرامه و …را از جمله مهمترین این طرحهاست .

مهندس لطفی از دیگر اقدامات مهم انجام شده در راستای اداره بهینه و ایجاد شفافیت و پاسخگویی در شستا را استقرار سیستم هوش تجاری (BI) اعلام کرد وگفت با BI دسترسی به هنگام به اطلاعات مالی و عملکردی برای 120 شرکت تابعه و راه اندازی داشبورد مدیریتی برای تصمیم گیری بهتر مدیران محقق شده است.

وی همچنین به استقرار کمیته های حسابرسی در تمام شرکتهای تابعه در راستای اعمال حاکمیت شرکتی اشاره کرد و افزود:تعیین کمیته انتصابات با عضویت متخصصان و کارشناسان نخبه از بخشهای مختلف از دیگر اقدامات مهم انجام گرفته است که در سال 96 برای انتخاب اعضاء هیئت مدیره شرکتهای تابعه از میان بیش از 100 نفر عضو منتخب حدود 75 نفر از بین مدیران داخلی گروه شستا و جوان مستعد انتخاب شده اند.

 مهندس لطفی به فعالیت های انجام شده در حوزه مسئولیت های اجتماعی اشاره کرد و افزود: با بررسی و ارزیابی دستگاه های مختلف صدها دستاورد، هلدینگهاو شرکتهای تابعه کسب نموده اند که دریافت و انتخاب شرکت صنعتی برگزیده کشوری ،صنعت سبز کشوری ، صادر کننده برتر کشور و رتبه های نخست در حوزه ها و سیستم مدیریت زیست محیطی و منابع انسانی از جمله آن است.

مهندس لطفی با اشاره به عزم جدی شستا در موضوع واگذاری سهام شرکتهای تحت پوشش و تحقق منویات رهبری نظام، ریاست جمهوری و مقام عالی وزارت تعاون گفت: تا کنون 105 شرکت در فهرست شرکتهای قابل واگذاری قرار گرفته اند که ضمن انجام فراخوان ، عرضه سهام در رسانه ها و حضور در 3 استان آذربایجان شرقی ،اصفهان و فارس جهت ارائه این پروسه در جمع مردم، مسئولان ، سرمایه داران وعلاقمندان توافق لازم با خریداران برای فروش 17 شرکت انجام شده است.

وی در پایان ضمن قدردانی از همکاری و حسن توجه نمایندگان مردم در مجلس بویژه آقای اکبریان ریاست محترم کمیسیون صنایع و معادن مجلس و اعضای محترم آن که به پیشنهاد شستا جهت ارائه گزارش فعالیتها وبهره مندی از دیدگاه و پیشنهادات سازنده نمایندگان مردم لبیک گفتند افزود شستا مصمم است کلیه برنامه های راهبردی خود را با نظارت دستگاه های مربوطه و راهبری و پیشنهادات کارساز نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی به انجام برساند.

در این جلسه همچنین وزیر صنعت معدن و تجارت نیز ضمن اعلام حمایت و تقدیر از اقدامات انجام شده بویژه در حوزه خروج از بنگاه ها به موانع و تنگناهای فراروی این واگذاری ها پرداخت و خواستار حمایت جدی همه دستگاه ها بویژه دستگاه نظارتی و مجلس شورای اسلامی شد.

در پایان این جلسه نیز رییس واعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در ارتباط با بازدهی، اصلاح ساختارمالی، انتصابات، واگذاریها و خروج از بنگاهداری ، ارتقای مدیریت و بعضاً موضوع سوءمدیریت در بعضی از شرکتها موضوعاتی را مطرح کردند و مدیران شستا به سئوالات مطروحه پاسخ دادند و مقرر شد به منظور بهره گیری از دیدگاه نمایندگان مردم در راستای ارتقای امور و کیفی کردن فعالیت های شستا ، جلسه دیگری در ماه آینده برگزار شود.

درخشش- بولتن سندیکای شرکت های تولید کننده برق – شماره چهل و سوم

لینک دانلود:

درخشش- بولتن سندیکای شرکت های تولید کننده برق – شماره چهل و سوم

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اصلاح ساختار در نحوه اداره صندوق ها و افزایش نظارت کارگران،بازنشستگان و کارفرمایان به عنوان صاحبان صندوق ها را ازاهداف مهم خود در سال 97 عنوان کرد

اصلاح ساختار صندوق ها و افزایش نظارت کارگران، بازنشستگان و کارفرمایان درسال 97 / برای هیچ رفاقتی یک ریال حق کارگر را هدر نمی دهیم

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اصلاح ساختار در نحوه اداره صندوق ها و افزایش نظارت کارگران،بازنشستگان و کارفرمایان به عنوان صاحبان صندوق ها را ازاهداف مهم خود در سال 97 عنوان کرد .
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی(شستا) دکتر ربیعی در دیدار نوروزی مدیران عالی شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی با مدیران عامل و اعضای هیات مدیره هلدینگ ها وشرکت های تحت پوشش شستا اضافه کرد: در سال 97 ، کارفرمایان وبه ویژه کارگران و بازنشستگان در تصمیم گیری ها نقش بیشتری ایفا می کنند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یادآور شد: برای هر نوع برنامه ریزی هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی و شرکت سرمایه گذاری بایداهداف تشکیل را دوباره مرور کنیم و ببینیم چقدر در آن جهت حرکت می کنیم .
وی بازگشت به هدف اصلی تاسیس شرکت های سرمایه گذاری تامین اجتماعی را از مهمترین برنامه های سال 97عنوان کرد و گفت: استراتژی ما همان اهدافی است که بنا بر آن ایجاد شده ایم و باید استراتژی افزایش سرمایه و حفظ دارایی های بین نسلی را انجام دهیم. وظیفه ما افزایش سرمایه آیندگان است. روزی که توازن میان نیروی شاغل و بازنشسته به هم می خورد این سرمایه گذاری ها میتواند نجات بخش باشد و ما تنها برای امروز فکرنمی کنیم و وظیفه اخلاقی ما فکر کردن بین النسلی است . درصندوق فولاد نیز بین النسلی رفتار کرده ایم. می توانستیم با فروش صندوق ها یک نوع رضایت عمومی ایجاد کنیم اما به این کار اشتباه و ایجاد رضایت های مقطعی تن ندادیم . بسیاری از افراد هم می توانستند این دوران را دوران رضایت های بزرگ ببینید اما با این کار به نسل های آینده جفا می شد .
وی توضیح داد : باید اصلاح ساختار داشته باشیم و منظور از ساختار ،سازمان کار شیوه کار ، شیوه مدیریت و هدف های فرعی است . درسازمان کار قطعا باید شیوه هلدینگ داری خود را تغییردهیم . نمای سازمانی هلدینگ ها نیز باید تغییر و به سمت جمع و جورشدن حرکت دهیم . درسازمان کار باید حرکت به سمت فضای بین الملل پیش بینی شود . درسازمان کار جذب سرمایه خارجی درداخل پیش بینی شود . درسازمان کار باید از بنگاه داری گسترده و بی خاصیت خود را خلاص کنیم . بخشی از این امور را درسازمان کار می بینم .
ربیعی به مطالعاتی در مورد برخی ازشرکت ها و آسیب های آن اشاره کرد و گفت : درشیوه کار بایدشفافیت ، تخصص گرایی و کارآمدی و بهترین شکل دنبال شود . درشیوه مدیریت باید همواره اداره به شکلی باشد که گویی خصوصی است و عملکرد آن به نحوی باشدکه شکل عمومی داشته باشد ، یعنی فکر کنیم بخش خصوصی هستیم و این گونه بنگاه را اداره کنیم اما دربرداشت، نگاه اجتماعی داشته باشیم . شیوه مدیریت باید غیرسیاسی باشد وبر این شیوه اصراردارم .
وزیرتعاون ، کار و رفاه اجتماعی خواستار کوچک کردن ستادها و قوی تر کردن مراکز واحدهای تولید شد و گفت : این امر به دنبال کردن استراتژیهای اصلی ما با سهولت وروش بهتر بیشتر کمک می کند و قطعا باید به سمت استفاده از کالاهای ایرانی حرکت کنیم .
جهت گیری با درس آموزی دینی
ربیعی اظهار کرد : جهت گیری اساسی را با درس آموزی از پیامبر عظیم الشان و حضرت علی (ع) در سال 97 موردتوجه قرارمی دهیم . مصادف شدن میلاد امام بزرگ مان در آغاز سال نو برای ما فرصتی فراهم کرد که ازآموزهای ایشان درسی در ابتدای سال بگیریم که وبرنامه های خود را برای یکی از موسسات قابل توجه اعلام کنیم . میخواهیم امسال را با برنامه نو و تغییر و به از سال گذشته بودن و حال و هوای جنبش سال جدید استفاده کنیم و با خداوندپیمان می بندیم که به خاطر هیچ رفاقتی یک ریال حق کارگر را به هدر نمی دهیم .

پایداری شبکه برق در سال 97 با 6 هزار مگاوات مدیریت مصرف

امسال نیازمند 2 هزار مگاوات مدیریت مصرف بخش خانگی هستیم؛ به خاطر کاهش بارش‌ها وضعیت سدهای برقآبی مناسب نیست.صنعت برق ایران با بیش از 77 هزار مگاوات ظرفیت نصب شده نیروگاهی در جهان جایگاه چهاردهم و منطقه رتبه نخست را به‌خود اختصاص می‌دهد اما با وجود این افتخارات که بر سینه‌اش سنجاق شده، نقاط ضعفی نیز دارد. از جمله«رشد مصرف برق و بالابودن شدت مصرف انرژی»، «راندمان نیروگاه‌ها و تلفات انرژی برق»، «عدم تمرکز سیاستگذاری، تدوین راهبردها و اتخاذ تصمیمات در بخش انرژی کشور» و همچنین «انباشت حجم بدهی‌های صنعت برق به تولید‌کنندگان بخش خصوصی برق، پیمانکاران و تولید‌کنندگان تجهیزات و بانک‌ها به میزان بیش از 30 هزار میلیارد تومان.»شرایط این صنعت هر روز و هر لحظه بدتر هم می‌شود؛ از رشد مصرف برق گرفته تا قد کشیدن بدهی‌های صنعت. در همین حال دولت مجبور است که هر ساله بین 3 تا 5 هزار مگاوات به تولید برق کشور بیفزاید تا مبادا خاموشی رخ دهد. اما برای ساماندهی شرایط ناگوار این صنعت،
با توجه به اینکه امکان اصلاح تعرفه‌ها و ایجاد 5 هزار مگاوات ظرفیت جدید در هر سال وجود ندارد، دولت راهکار مدیریت مصرف را در پیش گرفته است. به این ترتیب رویکرد دولت دوازدهم بیش از آنکه متوجه افزایش تولید باشد، بر مدیریت مصرف متمرکز شده است.

در این باره رضا اردکانیان، وزیر نیرو می‌گوید: «برای جبران 200 ساعت پیک (اوج مصرف) تابستان، سالانه هزار میلیارد تومان هزینه می‌کنیم که امیدواریم بتوانیم با کمک مردم از میزان مصرف برق در تابستان کاسته شود.»تولید هر مگاوات برق حدود یک میلیون دلار سرمایه نیاز دارد و اگر دولت بخواهد افزایش 5 هزار مگاواتی مصرف برق در هر سال را پاسخگو باشد، سالانه باید میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری انجام دهد. آن هم برای تأمین مصرف چند ساعت در چند روز سال که معمولاً در ماه‌های خرداد و مرداد رخ می‌دهد.
در این خصوص معاون هماهنگی توزیع شرکت مادر تخصصی توانیر در گفت‌و‌گو با «ایران» اذعان کرد: «مدیریت مصرف در دنیا سابقه‌ای از دهه 1970 دارد. ایران هم در این زمینه کارهای متعددی انجام داده و بخصوص در دو سال اخیر شتاب بیشتری گرفته است. مصرف‌کنندگان را در رده‌های مختلف دسته‌بندی کردیم و برای مصارف بخش‌های کشاورزی، تجاری، اداری، صنعتی و خانگی بر پایه کارهای تشویقی نظامنامه‌هایی را طراحی کرده‌ایم که بر اساس آن، مشترکان هر بخش در کاهش مصرف مشارکت می‌کنند و در عوض از مشوق‌های پیش‌بینی شده بهره‌مند می‌شوند.»محمودرضا حقی فام ادامه داد: «در واقع با همکاری مشترکان بزرگ، تقاضای برق در ساعات پیک کاهش پیدا می‌کند و در نتیجه آن نیاز نیست که برای گذر بدون خاموشی از پیک تابستان، سرمایه گذاری‌های میلیاردی انجام دهیم.»
همکاری صنعت و کشاورزی
در پیک سال 96
براساس آمار شرکت‌های برق منطقه‌ای استان‌ها حدود 4 هزار و 60 مگاوات و شرکت مدیریت شبکه برق نیز با کمک کارخانه‌های بسیار بزرگ حدود 4800 مگاوات پیک برق سال 96 را کاهش دادند.
معاون هماهنگی توزیع شرکت مادر تخصصی توانیر می‌گوید: «اگر می‌خواستیم این حجم از مصرف را با ساخت نیروگاه تأمین کنیم، مجبور بودیم یک نیروگاه 5 هزار مگاواتی بسازیم که عملیاتی شدن آن حدود 15 هزار میلیارد تومان سرمایه نیاز داشت. این عدد قابل توجهی است که برای تأمین برق و گذر از پیک 200 تا 300 ساعته کشور باید پرداخت می‌شد و در بقیه روزهای سال هم این نیروگاه بی‌استفاده می‌ماند و مجبور بودیم که هزینه‌های جاری آن را پرداخت کنیم.»
کاهش تولید برق آبی‌ها
در پی خشکسالی
ایران حدود 11 هزار مگاوات قدرت نصب شده نیروگاهی دارد و دیگر هم قرار نیست این رقم افزایش یابد. چراکه شرایط بارش‌های کشور مناسب نیست. اما در ارتباط با قدرت تولید آن حقی فام می‌گوید: «تولید این نیروگاه‌ها به میزان آب جمع شده پشت سد بستگی دارد و فکر می‌کنم که امسال وضعیت مناسبی نخواهد داشت.»
او ادامه داد: «در پیک سال گذشته حدود 9 هزار مگاوات برق از این بخش تولید کردیم که بی‌سابقه بود. علت توانمندی در تولید هم وجود آب در پشت سدها بود. اما همان‌طور که اشاره کردم اگر وضعیت خشکسالی فعلی ادامه‌دار باشد یا تشدید شود اولویت در مصرف آب سدها با تأمین مصارف شرب و کشاورزی است؛ نه برق. لذا فشار روی صنعت برق افزایش پیدا خواهد کرد و نیاز به مدیریت مصرف بیشتری خواهیم داشت.»
امسال نیازمند
همیاری بخش خانگی هستیم
برای عبور از تابستان بدون خاموشی وزارت نیرو و شرکت‌های زیرمجموعه مدام در حال برنامه‌ریزی هستند. از افزایش تولید گرفته تا مدیریت مصرف. در خصوص تابستان 97 معاون هماهنگی توزیع شرکت مادر تخصصی توانیر اظهار کرد: «برآورد این است که اگر امسال بخواهیم بدون دغدغه از پیک عبور کنیم و بارش‌ها هم تقویت نشود، در بخش تولید برق نیروگاه‌های برق آبی مشکل خواهیم داشت. موضوعی که در تابستان سال قبل نداشتیم. لذا اگر این وضعیت ادامه داشته باشد، باید کمبود منابع آبی را هم جبران کنیم.»او ادامه داد: «تصورم این است که باید حدود 6 هزار مگاوات مدیریت مصرف انجام دهیم که عدد قابل توجهی است. اگر بخش خانگی همکاری کند، بدون مشکل از پیک عبور خواهیم کرد. وگرنه بیش از این به کاهش بارهای صنعتی و کشاورزی نمی‌شود امید داشت. لذا بخش‌های خانگی و تجاری باید 2 هزار مگاوات مدیریت مصرف انجام دهند؛ که البته کار سختی نیست.»
حقی فام با بیان اینکه بارهای خانگی از نظر مصرف عمده نیستند اما تعداد آنها زیاد است؛ بیان کرد: «در سال‌های اخیر برای اینکه مشارکت این بخش را نیز جلب کنیم، براساس سیستم‌های فرهنگی عمل می‌کردیم اما برای امسال برنامه‌های ویژه‌ای را طراحی کرده‌ایم که به امید خدا اگر مصوبات وزارت نیرو ابلاغ شود، می‌توانیم این کار را با قدرت بیشتری انجام دهیم.»معاون هماهنگی توزیع شرکت مادر تخصصی توانیر توضیح داد: «برای مثال طرح تعمیرات وسایل سرمایشی منازل را مدنظر قرارداده‌ایم که با استفاده از یارانه اعطایی، صنوف مربوطه تمام کولرها را سرویس کنند. به هرحال روغن‌کاری، تغییر فیلتر و امثال این‌ها می‌تواند بسیار مفید باشد. به نوعی هم برای مردم سود دارد و هم مصرف برق را کاهش می‌دهد.»
او با اشاره به اینکه آمادگی داریم که 15 میلیون وسیله سرمایشی را سرویس کنیم، اذعان کرد: «این کار بخصوص در مناطق جنوبی کشور از جمله بوشهر، خوزستان، هرمزگان می‌تواند مؤثر باشد. در کلانشهرهایی نظیر تهران هم که مشکل شبکه داریم، این کار می‌تواند کارگشا باشد و کاهش مصرف قابل توجهی را ایجاد کند. اما این اقدامات هم هزینه دارد و مجوزهای قانونی می‌خواهد که ما بتوانیم به صنوف تحویل کار بدهیم و به طور مرتب به آن نظارت کنیم.»
حقی فام افزود:«اگر وزارت نیرو به ما اعتبارات لازم را تخصیص دهد از اردیبهشت این کار را شروع خواهیم کرد.»
یک طرح جدید برای ادارات
معاون هماهنگی توزیع شرکت مادر تخصصی توانیر با بیان اینکه بارهای صنعتی و کشاورزی تقریباً کارها خیلی خوب پیش رفته و در حال رسیدن به اشباع هستیم، اظهار کرد: «برای هماهنگ کردن عرضه و تقاضای برق باید مشترکان خانگی و تجاری کمک کنند. برای مثال پیشنهاد ما این بود که مانند کشورهای اروپایی رادیو برق را در دوره پیک راه بیندازیم تا در تابستان مردم را آگاه کنیم که با مدیریت مصرف چقدر می‌توانیم به اقتصاد کشور کمک کنیم.»
او ادامه داد: «یک تکنولوژی جدید که استفاده از آن از 2013  در امریکا آغاز شده IOT است. به این معنا که مدیریت بسیاری از اشیا و وسایلی را که قابلیت اتصال به شبکه اینترنت دارند، با اینترنت مدیریت کنیم. ما نیز به‌دنبال عملیاتی کردن این تکنولوژی در ایران هستیم. حتی برای نمونه آن را در 3 شرکت دولتی اجرا کرده‌ایم و در آینده نزدیک نتایج را به مردم اعلام خواهیم کرد. دراین تکنولوژی می‌توانیم برای بارهای اداری دولتی تهران بعد از ساعت 4 الی 5 از راه دور کولرها را تمام خاموش کنیم و نیم ساعت قبل از شروع کار اداری دوباره آنها را روشن کنیم. از نظر تکنولوژی توانایی انجام این کار را برای بار خانگی داریم اما این کار برای مشترکان خصوصی مجوز می‌خواهد.لذا به‌دنبال مدیریت مصرف بخش اداری هستیم تا نگذاریم محیط‌های اداری بویژه دولتی مصرف بیش از حد برق داشته باشند. اول طرح را از خودمان شروع می‌کنیم و انشاالله اگر استقبال شد می‌توان برای مکان‌های دیگر انجام داد. الان برخی از کشورهای صنعتی حتی برای بخش خانگی هم این کار را انجام داده‌اند.»به‌نظر می‌رسد که امسال اگر همه دست به دست هم ندهیم و مصرف برق را مدیریت نکنیم، خاموشی بدون برنامه‌ریزی یک تهدید بزرگ برای کشور باشد. اما با خاموش کردن چند لامپ اضافه یا استفاده از وسایل غیرضروری مثل ماشین ظرفشویی و لباسشویی در ساعات غیر پیک می‌توان از این مشکل جلوگیری کرد. فقط کافی است که چند ساعت در شبانه روز یعنی از ساعت‌های ۱۲ تا ۱۶ و همین‌طور ۱۹ تا ۲۳ شب، رعایت و مصرف را مدیریت کنیم.

شستشوي شیمیایی لوله هاي سمت آتش بویلر نیروگاه رامین

لینک دانلود:

شستشوی_شیمیایی_لوله_های_سمت_آتش

گزارش فعاليت هاي بهينه سازي مصرف انرژي در نيروگاهها

لینک دانلود:

alkali Rinsing NPS

show