کارخانه چوکا و صنایع چوب اسالم واگذار می شود!

مديرعامل شستا گفت: کارخانه چوکا و صنایع چوب اسالم از مجموعه‌هايي هستند زيان ده هستند و طرح‌هاي اصلاحي برای واگذاری آنها در نظر گرفتيم که آن را اجرا خواهيم کرد.

به گزارش مریان خبر ، در نشست خبري مشترک مديران عامل سازمان تامين اجتماعي و شستا آخرين روند اقتصادي بزرگ‌ترين هلدينگ اقتصادي کشور تشريح شد.

در اين نشست خبري، مرتضي لطفي مديرعامل شستا در پاسخ به پرسش در مورد اينکه با توجه به خروج شستا از بنگاهداري و ضررده بودن برخي از شرکت‌هاي اين مجموعه، بخش خصوصي تمايلي براي ورود به اين حوزه‌ها نخواهد داشت. تکليف صنايعي مانند چوکا که ضررده هستند و تعداد زيادي کارگر دارند چه مي‌شود؟ گفت: در حال حاضر شرکت چوکا يک خريدار از کشور روسيه دارد که براي مشارکت يا خريد کامل در حال مذاکره با آنها هستيم.
وي ادامه داد: اين شرکت هزار نفر نيروي انساني دارد. در حالي که واحدهاي مشابه با ۲۰۰ نفر اداره مي‌شوند. از طرف ديگر مصرف کاغذ در داخل نيز به حداقل رسيده است. ضمن آنکه در هنگام خصوصي‌سازي و واگذاري آنها زنجيره تامين رعايت نشد. به طور مثال در واگذاري ذوب‌آهن به شستا فقط کارخانه تحويل داده شد ولي معدن را به صورت جداگانه واگذار کردند. در واگذاري چوکا نيز جنگل که به عنوان مواد اوليه اين کارخانه است را به وزارت دفاع داده‌اند و الان ما بايد با قيمت گزاف به دنبال تامين اين زنجيره باشيم. ضمن آن که تا به‌امروز تمام تلاش خود را کرده‌ايم که حقوق کارگران را تامين کنيم.

لطفي تصريح کرد: بيشتر کارگران چوکا در آينده نزديک بازنشست خواهند شد و مجموعه اسالم نيز به ۳۰ نفر رسيده است. هفته گذشته من صحبتي با آقاي نوبخت داشتم و توانستيم دو مصوبه ۵۰ ميلياردي براي اين مجموعه دريافت کنيم. ضمن آن که براي واگذاري چنين مجموعه‌هايي که زيان ده هستند طرح‌هاي اصلاحي در نظر گرفتيم که آن را اجرا خواهيم کرد.

با این اوصاف به نظر می رسد بزرگترین کارخانه های تولیدی غرب کشور که سهم زیادی در اشتغال شهرستان های غرب گیلان را داشتند در شرف تعطیلی باشند و این می تواند معظلی مضاف برای این شهرستان های که از درصد بالای بیکاران رنج می برد باشد.

17 دسامبر 2017
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.