مهندس لطفی :همدلی مجلس ، شفافیت و پاسخگویی شستا

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی با حضور درمجلس شورای اسلامی و در جلسه اعضای کمیسیون صنایع و معادن با ارائه آخرین برنامه های تدوین شده و اقدامات سال96 وبرنامه های مربوط به واگذاری شرکتها، بر بهره گیری از تدابیر و پیشنهادات مؤثر نمایندگان مردم تأکیدکرد.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی (شستا)،مهندس مرتضی لطفی مدیرعامل شستا در ابتدای این جلسه به اختصار اشاره ای به تاریخچه تأسیس، میزان سرمایه،منابع انسانی، حوزه فعالیت هلدینگ ها و تعداد شرکتها به تفکیک نوع فعالیت ،مدیریت و تملک کردو گفت: اصلاح نظام بنگاهداری، کاهش سطح مالکیت پرتفوی تا 40% سهم بازار کالا وخدمات و خروج از شرکتهای زیانده، کم بازده و خارج از استراتژی، گسترش فعالیت های بین المللی در ابعاد مختلف، توسعه حضور در بازار سرمایه و تکمیل زنجیره ارزش در صنایع هدف، افزایش بهره وری و تقویت نظام راهبری شرکتی از جمله مهمترین برنامه های راهبردی شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی است.

مهندس لطفی با تبیین محورهای برنامه 5 ساله شستا در افق 1401 افزود: ابلاغ و اجرای نظام نامه سیاستهای اقتصادمقاومتی ، بهینه سازی پورتفوی شستا و پیگیری ادغام شرکتها با فعالیت مشابه، اکتساب و مشارکتهای خارجی، خروج از شرکتهای زیانده، کم بازده و کوچک مقیاس و خارج ازاستراتژی ، تکمیل و بهره برداری پروژه های سرمایه گذاری نیمه تمام به مبلغ 53 هزار میلیارد تومان، کاهش 50درصدی هزینه های مالی ، اصلاح و بهبود ساختار منابع انسانی را از جمله این محورها برشمرد.

وی به جایگاه شستا در بورس، صنعت و تولیدات کشور پرداخت و گفت: محصولات تولیدی بسیاری از هلدینگ ها و شرکتهای تابعه شستا نظیر تولیدکریستال ملامین، قیر ، تایر، پی وی سی ، متانول ، روغن ، پروپیلن ، اوره ، مس نورد، پشم و شیشه ، سولفات ، سیمان ، دارو و … تا سقف 80 درصد از ظرفیت تولید کل کشور را به خود اختصاص داده اند.

مدیرعامل شستا گفت ارزش کالا وخدمات فروخته شده در گروه شستا در سال مالی گذشته 27،900 میلیارد تومان بوده است که در مقایسه با تولید ناخالص داخلی کشور، سهم شستا از اقتصاد ملی حدود 2/1 درصداست و ارزش کل خالص دارائی های شستا حدود 33،500 میلیارد تومان است که در مقایسه باارزش کل بازار بورس، سهم شستا حدود 7 تا 10 درصد در طی 3 سال گذشته در نوسان بوده است.

وی افزود: سهم صادرات محصولات تولیدی شستا شامل انواع فرآورده های پتروشیمی ، فولاد، سیمان ، دارو به میزان 2/1 میلیارد دلار در سال96 است که حدود 4 تا 5 درصد از کل صادرات غیرنفتی کشور را شامل میشود.

وی با اشاره به فروش تجمیعی گروه شستا در سال 95 گفت از مبلغ 21،500 میلیارد تومان به مبلغ 23،800 میلیارد تومان درسال 96 افزایش یافته که برابر با 16 درصد رشد است و میزان صادرات ارزی گروه ازمبالغ 950 میلیون دلار در سال 95 به مبلغ 1،200 میلیون دلار در سال 96 افزایش یافته که برابر با 26 درصد رشد می باشد و سود خالص تجمیعی گروه از مبلغ 2،800 میلیارد تومان در سال 95 به مبلغ حدود 4،500 میلیارد تومان افزایش یافته که برابر با 60 درصداست.

مدیرعامل شستا در ادامه ارائه گزارش خود به طرحهای مهم در دست اجرای این شرکت پرداخت و گفت : طرح پالایشگاه میعانات گازی بندرعباس ( پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس ) ، اوره دوم خراسان شمالی، طرح متانول هفتم در پتروشیمی مرجان ، طرح توسعه متانول دوم در پتروشیمی فناوران ، طرح منو اتیلن گلایکول در عسلویه ، پالایشگاه میعانات گازی سیراف ، پالایش نفت آناهیتا، آسیاب سیمان العماره عراق ، طرح توسعه رایتل و انتقال سیمان فارس به خرامه و …را از جمله مهمترین این طرحهاست .

مهندس لطفی از دیگر اقدامات مهم انجام شده در راستای اداره بهینه و ایجاد شفافیت و پاسخگویی در شستا را استقرار سیستم هوش تجاری (BI) اعلام کرد وگفت با BI دسترسی به هنگام به اطلاعات مالی و عملکردی برای 120 شرکت تابعه و راه اندازی داشبورد مدیریتی برای تصمیم گیری بهتر مدیران محقق شده است.

وی همچنین به استقرار کمیته های حسابرسی در تمام شرکتهای تابعه در راستای اعمال حاکمیت شرکتی اشاره کرد و افزود:تعیین کمیته انتصابات با عضویت متخصصان و کارشناسان نخبه از بخشهای مختلف از دیگر اقدامات مهم انجام گرفته است که در سال 96 برای انتخاب اعضاء هیئت مدیره شرکتهای تابعه از میان بیش از 100 نفر عضو منتخب حدود 75 نفر از بین مدیران داخلی گروه شستا و جوان مستعد انتخاب شده اند.

 مهندس لطفی به فعالیت های انجام شده در حوزه مسئولیت های اجتماعی اشاره کرد و افزود: با بررسی و ارزیابی دستگاه های مختلف صدها دستاورد، هلدینگهاو شرکتهای تابعه کسب نموده اند که دریافت و انتخاب شرکت صنعتی برگزیده کشوری ،صنعت سبز کشوری ، صادر کننده برتر کشور و رتبه های نخست در حوزه ها و سیستم مدیریت زیست محیطی و منابع انسانی از جمله آن است.

مهندس لطفی با اشاره به عزم جدی شستا در موضوع واگذاری سهام شرکتهای تحت پوشش و تحقق منویات رهبری نظام، ریاست جمهوری و مقام عالی وزارت تعاون گفت: تا کنون 105 شرکت در فهرست شرکتهای قابل واگذاری قرار گرفته اند که ضمن انجام فراخوان ، عرضه سهام در رسانه ها و حضور در 3 استان آذربایجان شرقی ،اصفهان و فارس جهت ارائه این پروسه در جمع مردم، مسئولان ، سرمایه داران وعلاقمندان توافق لازم با خریداران برای فروش 17 شرکت انجام شده است.

وی در پایان ضمن قدردانی از همکاری و حسن توجه نمایندگان مردم در مجلس بویژه آقای اکبریان ریاست محترم کمیسیون صنایع و معادن مجلس و اعضای محترم آن که به پیشنهاد شستا جهت ارائه گزارش فعالیتها وبهره مندی از دیدگاه و پیشنهادات سازنده نمایندگان مردم لبیک گفتند افزود شستا مصمم است کلیه برنامه های راهبردی خود را با نظارت دستگاه های مربوطه و راهبری و پیشنهادات کارساز نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی به انجام برساند.

در این جلسه همچنین وزیر صنعت معدن و تجارت نیز ضمن اعلام حمایت و تقدیر از اقدامات انجام شده بویژه در حوزه خروج از بنگاه ها به موانع و تنگناهای فراروی این واگذاری ها پرداخت و خواستار حمایت جدی همه دستگاه ها بویژه دستگاه نظارتی و مجلس شورای اسلامی شد.

در پایان این جلسه نیز رییس واعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در ارتباط با بازدهی، اصلاح ساختارمالی، انتصابات، واگذاریها و خروج از بنگاهداری ، ارتقای مدیریت و بعضاً موضوع سوءمدیریت در بعضی از شرکتها موضوعاتی را مطرح کردند و مدیران شستا به سئوالات مطروحه پاسخ دادند و مقرر شد به منظور بهره گیری از دیدگاه نمایندگان مردم در راستای ارتقای امور و کیفی کردن فعالیت های شستا ، جلسه دیگری در ماه آینده برگزار شود.

11 آوریل 2018
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.