برگزیدگان چهارمین جشنواره رتبه بندی شرکت های تابعه شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی

تقدیر ازشرکت های برتر درچهارمین جشنواره رتبه بندی شرکت های تابعه شستا با رویکرد اقتصاد مقاومتی

ربیعی: خروج از بنگاه‌های کم بازده و ورود به سهامداری بدون مالکیت دنبال می‌شود/ شرکت‌های زیان‌‌ده به صندوق‌های بازنشستگی تحمیل شدند تقدیر ازشرکتهای برتر در چهارمین جشنواره رتبه بندی شرکتهای تابعه شستا
شرکت های برتر در چهارمین دوره جشنواره رتبه بندی شرکت های تابعه شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی(شستا) با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مدیرعامل و اعضای هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی و مدیران و اعضای هیات مدیره شستا ،هلدینگ هاو شرکت های تابعه مورد تقدیر قرار گرفتند. وزیر تعاون،کارو رفاه اجتماعی در چهارمین جشنواره رتبه‌بندى شركت‌هاى تابعه شركت سرمايه‌گذارى تامين اجتماعى (شستا) سال 96 بارويكرد اقتصاد مقاومتى ٩6 نسبت به واگذاری‌های انجام شده به صندوق‌ها در سال‌های گذشته انتقاد کرد و در عین حال، گفت: 80 درصد سود صندوق‌ها حاصل از انتخاب 20 درصددارایی‌‌ها توسط خود صندوق‌هاست.
علی ربیعی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با حضور در میان مدیران شرکت‌ها و هلدینگ‌های سازمان تامین اجتماعی با اشاره به اینکه جامعه نیازمند خیرجمعی و افزایش فعالیت‌های خیرخواهانه است، اظهار داشت: کارخیر تنها این نیست که دست کسی را بگیریم بلکه افزایش اثر کاری و تصمیم‌گیری‌های درست در سازمان‌ها وشرکت‌ها می‌تواند برای مردم خیر به همراه داشته باشد؛ این نگرش در میان ما کمرنگ‌تر است.به گزارش آریا بازاربه نقل از فارس، وی با اشاره به استراتژی‌های جدید شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی در اقتصاد، گفت: یکی از استراتژی‌های ما که از چند ماه اخیر به طور جدی دنبال می‌شود خروج از بنگاهداری و ایجاد فرایندی برای سهامداری است.
ربیعی توضیح داد: شرکت‌ها باید با افزایش کارایی و بازدهی سوددهی قابل قبولی داشته باشد و این امر قطعا با بین‌المللی کردن شرکت‌ها میسر خواهد شد. علاوه بر این بنا دارم تا خروج از بنگاه‌های کم بازده را با جدیت دنبال کنم.
وی افزود: باید بدون مقاومت به دنبال این استراتژی‌ها برویم و تغییر رویکرد سرمایه‌گذاری از بنگاهداری به سهامداریِ بدون مالکیت برویم.
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه مجموعا در 50 هزار میلیارد تومان پروژه مشارکت داریم، گفت: در این مشارکت سهم بانک‌ها بیشتر است و در این باره باید بگویم که نقش شستا در پیشران بودن اقتصادی باید بیشتر شود.
ربیعی با اشاره به اینکه رویکرد تثبیت شغل و اشتغالزایی را باید به رویکردهای اخیر شستا اضافه کنیم، گفت: قطعا با حرکت سرمایه در اقتصادبه موضوع اشتغال هم کمک می‌شود.وی با اشاره به اینکه 80 درصدسود حاصل از سرمایه‌گذاری‌های شستا با 20 درصد از پورتفوی حاصل شده است، گفت: 80 درصد از دارایی‌های صندوق‌ها به ما تحمیل شده است در حالی که اگر خودمان انتخاب می‌کردیم اکنون وضعیت بهتری داشتیم.
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: برخی شرکت‌های زیرمجموعه صندوق تامین اجتماعی خاصیت زیادی ندارند و باید منحل شوند. دراین باره معتقدم که جایگزینی دارایی‌های سود ده به جای شرکت‌های با سوددهی کمتر قطعا اثرگذار خواهدبود.ربیعی در ادامه به امضای تفاهم نامه با بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: با بنیاد مستضعفان که ظرفیت بسیار خوبی دارد تفاهم کردیم تا در برخی صنایع ما سرمایه‌گذار جذب کند. به عنوان مثال اگر شرکت‌های بزرگ بین‌المللی به صورت اشتراکی در صنعت لبنیات ما سرمایه بیاورند سهم خوبی از بازار داریم.

وی با اشاره به واگذاری‌های اخیر انجام شده به صندوق‌ها گفت:این واگذاری‌ها موجب شد تا صندوق‌ها تاحد زیادی تضعیف شوند. به عنوان مثال معدنی به ارزش 2 هزار و200 میلیارد تومان به صندوق واگذار شد اما اکنون به سختی 500میلیارد تومان می‌خرند بنابراین اگر تمام دانشمندان علم مدیریت هم بیایند امکان مدیریت این مجموعه‌هاوجود نخواهد داشت.وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: صندوق‌ها موجودات بی‌گناهی هستند که بنگاه‌های زیان‌ده به آنها تحمیل شد. ربیعی در ادامه از ترکیب هیأت مدیره تامین اجتماعی تمجید کرد و در عین حال گفت:‌ترکیبی که اکنون به عنوان هیأت مدیره فعالیت می‌کند از جمله آقای ثابت، ترکان، فیاض‌بخش ورستمی بسیار مناسب هستند و همچنین آقای لطفی از سطح کارخانه به اینجا رسیده است. بنابراین مدیران مجموعه شستا پر از دانش هستند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه باید بهتر از این در مدیریتمان عمل می‌کردیم،گفت: اگر بگوییم تمام مشکلات ناشی ازواگذاری‌های غلط به صندوق‌هاست، بی انصافی است و باید ما هم تلاش‌مان را بیش‌تر کنیم.

دکتر اکبر ترکان؛ رییس هیات مدیره شستا با اشاره به 4 محور اصلی برای ارزیابی شرکت‌ها اظهار کرد: محور اقتصاد مقاومتی، اجرا سیاست‌ها،خط‌مشی‌ها و استراتژی‌های شستا، هم‌افزایی در شرایط پس ازبرجام از جمله محورهایی است که بر اساس آن ارزیابی‌ها صورت گرفته و داشبوردهای مدیریتی تشکیل شده است.وی اظهار امیدواری کرد: پس از این‌که در رتبه‌بندی شرکت‌ها به نقطه مطلوبی رسیدیم در اقدامات جدیدی که جهت سنجش مدیران نیز آغاز شده است گام‌های رو به جلویی برداشته شود. در یک بررسی سنجش مدیریتی تعداد 110 نفر از مدیران موردسنجش قرار گرفتند و بر اساس استعدادها رتبه‌بندی شده‌اند.
در ادامه این مراسم مرتضی لطفی؛ مديرعامل شستا ضمن ارایه گزارشی از عملکرد شستا گفت:در شستا نگاه ویژه‌ای که وجود دارد بر جوان‌گرایی است. گمان نمی‌کنم متوسط مدیران انتخاب شده در این مجموعه بیش از 50 سال سن داشته باشند.
لطفی بیان کرد: موضوع نگاه به درون یکی دیگر از سیاست‌های ما در این مجموعه است که به آن توجه ویژه داشته‌ایم.
در انتهای چهارمین جشنواره رتبه‌بندى شركت‌هاى تابعه شركت سرمايه‌گذارى تامين اجتماعى(شستا) از 22 شرکت با اعطای تقدیرنامه و تندیس تقدیر شد.

فهرست شرکتهای برتر چهارمین جشنواره رتبه بندی شرکتهای تابعه شستا – 1396
تندیس سیمین :
1- شرکت نفت ایرانول
2- شرکت صنایع خاک چینی ایران
3- شرکت آنتی بیوتیک سازی ایران

تندیس برنزین :
1- شرکت کشت و دامداری فکا
2- شرکت شیمی دارویی داروپخش
3- شرکت ژلاتین کپسول ایران
4- شرکت سرآم آرا
5- گروه صنعتی بارز
6- شرکت کارگزاری بیمه تأمین آینده
7- شرکت کارگزاری باهنر
8- شرکت معدنی املاح ایران

تقدیرنامه:
1- شرکت سیمان خاش
2- شرکت داروسازی زهراوی
3- شرکت توفیق دارو
4- شرکت داروسازی کاسپین تأمین
5- شرکت مس شهید باهنر
6- شرکت پتروشیمی غدیر
7- شرکت خدمات ارتباطی رایتل
8- شرکت سیمان خزر
9- شرکت سیمان بجنورد
10- شرکت سیمان ارومیه
11- شرکت پتروشیمی خراسان

طرح رتبه بندی شرکت های تابعه شرکت سرمايه گذاري تأمين اجتماعي(شستا)در سال 96 براساس یک مدل بومی واستاندارد برمبنای الگوهای کارت امتیازی متوازن و EFQM و باتوجه به شاخص های تحقق سیاست های اقتصاد بصورت سالانه انجام شد .
مأموریت این طرح ارزیابی میزان تحقق راهبردهاي کلان سازمان تأمين اجتماعي مبني بر ارتقاي بازدهي سرمايه گذاري ها، تبیین و ترجمه سیاستها و خط مشی های شرکت سرمايه گذاري تأمين اجتماعي برای شرکت های تابعه و پایش مستمر آن‌ها است. از جمله سایر اهداف این طرح می توان به شناسایی و رفع کاستی ها ونقاط ضعف شرکت ها براساس نتایج ارزيابي عملکرد، به اشتراک گذاری تجارب برتر ودستاوردهای مدیریتی شرکت‌ها، زمینه سازی جهت حرکت شرکت ها در مسیر تعالی و توسعه پایدار و حضور در عرصه های بین المللی، و ايجاد انگيزه لازم در شرکت هابه منظور اعتلاي عملکرد و ترغيب به خود ارزيابي اشاره کرد.

10 مارس 2018
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.