برنامه راهبردی شستا رویکرد سهام داری است

در دیداردهها تن از اساتید دانشگاه و مدیران بخش های مختلف خدماتی، صنعتی و علمی بخش خصوصی و دولتی با مدیران شستا راههای تعامل و بهرمندی از ظرفیتهای دانشگاه و توان مدیریتی بخشهای مختلف صنعتی ، علمی ، خدماتی ، فنی و فناوری اطلاعات دربخشهای دولتی و خصوصی بررسی شد.
به گزارش روابط عمومی شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی(شستا)در این جلسه مهندس مرتضی لطفی مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی و دکتر محمود سریع القلم استاددانشگاه و پژوهشگر حوزه توسعه، علوم سیاسی و تاریخ معاصر پاسخگوی سوالات حاضران در حوزه های اقتصادی، صنعتی، سیاست داخلی و خارجی، تجربه های موفق در سایر کشورها ،همکاری های اقتصادی و برنامه های شستا و چگونگی سرمایه گذاری و واگذاری شرکتها بودند.
برنامه راهبردی شستا رویکرد سهام داری است
مهندس مرتضی لطفی، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی(شستا)، رییس کمیسیون صنایع اتاق تهران و رییس کمیسیون توسعه تجارت در این نشست گفت: نزدیک به 4دهه از عمر شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی می گذرد. این شرکت، حدود 3900 میلیارد تومان سرمایه فعلی آن است. همچنین 8 هزار میلیارد افزایش سرمایه را مصوب دارد.او ارزش دارایی های این شرکت را 60 هزار میلیارد ، معادل 17 میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: شستا 274 شرکت تحت پوشش دارد که 180 شرکت آن تحت کنترل است. به گفته لطفی شستا در 9 هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی، عمران وحمل و نقل، سیمان ، دارو، انرژی ، صنایع عمومی ، بانک،ICT ، سرمایه گذاری و موارد دیگر فعالیت دارد. مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی ادامه داد: بنا داریم که تصدی خودمان را در امور شرکت ها و بنگاه هایی که امکان فعالیت در بخش خصوصی دارد، کاهش دهیم و به همین دلیل تا پایان سال 98 مدیریت بخشی از شرکت ها در حیطه تامین اجتماعی ( حدود 158 شرکت ) رابه بخش خصوصی واگذار خواهیم کرد. او تصریح کرد: مشخصات شرکت هایی که قصد واگذاری آن را داریم در سایت هلدینگ صبا تامین قرار دارد. لطفی ادامه داد: شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی در برنامه راهبردی 5 سال آینده با رویکرد سهام داری قابلیت ها و مزیت های فراوانی دارد. به همین دلیل هم برنامه های آتی را پیش بینی کرده است وبعد از برجام تلاش شده است که بتوانیم توسعه ارتباطات بین المللی و جذب سرمایه گذاری خارجی داشته باشیم. اوتاکید کرد: بعد از برجام هر هیات خارجی که در قالب فعالیت اقتصادی به کشور آمده است، به نوعی با شستا وارد گفتگو شده است. ما در خاورمیانه هم از جمله بنگاه های بزرگ اقتصادی هستیم. بنابراین بنا داریم در حوزه انرژی و نیروگاهها، بانک، بیمه، معدن و فلزات ، ارتباطات و فناوری فعالیت داشته باشیم.
پردیس 2 را ایجاد خواهیم کرد
مدیرعامل شستا به تفاهم نامه ی این شرکت با معاونت فناوری ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت: قرار است که منطقه ای را که در جاده مخصوص کرج در اختیار داریم، درقالب این تفاهم نامه تبدیل به پردیس 2 کنیم. لطفی استارت آپ ها را از جمله برنامه های آتی این شرکت دانست. به گفته مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری شستا، این شرکت 5هلدینگ با میزان سرمایه گذاری های عنوان شده را حفظ خواهد کرد: در حوزه قیر: 51 درصد، حوزه پتروشیمی: 22 درصد، حوزه فولاد: 18 درصد، حوزه سیمان: 39 درصد، حوزه کشتیرانی 22 درصد فعالیت داریم و اینگونه 9 هلدینگ رابه 5 هلدینگ خواهیم رساند. او گفت: بعد از برجام به این نتیجه رسیدیم که شرکت های ما باید در قواره شرکتهای بزرگ ظاهر شوند، تا امکان رقابت را داشته باشند. او گفت:با بسیاری از نهادهای عمومی و بخش خصوصی که در حوزه خاصی که ما هم فعال هستیم، آنها هم فعال هستند، بحث تجمیع واحدها و بزرگ سازی واحدها را پیگیر هستیم مثلا در حوزه پتروشیمی به منظور ارزش آفرینی و توسعه صادرات و رقابت در عرصه بین المللی باهلدینگ غدیر صحبت کردیم امیدواریم در این زمینه موفق باشیم. او گفت: در حوزه منابع انسانی مجموعه همکاران ما در تعاملی که با سازمان مدیریت صنعتی داشتند در قالب آموزش همکاران گام برداشته شده است.به گفته لطفی هر ساله برنامه ارزیابی همکاران وانتخاب مدیران برتر صورت می گیرد. او گفت: در حوزه شفافیت تنها بنگاه اقتصادی هستیم که توانستیم در دو سال گذشته شاخص های نظارتی و مدیریتی را تعریف کنیم که اکثریت مدیران ما می توانند از آن استفاده کنند و بعضا در قالب پیام ها توانستیم که اطلاعات را به هنگام در اختیار مدیران بگذاریم تا در تسهیل برنامه ریزی خود بتواننداستفاده کنند.
به منظورشفافیت تمام شرکت های ما در بورس عرضه می شوند

او با بیان اینکه در حوزه کار حسابرسی و مدیریت ،حسابرسی درتمام شرکت های ما دایر هستند، ادامه داد: می توانم ادعا کنم که تنها نهاد اقتصادی هستیم که به منظور شفافیت، تمام شرکت های ما در بورس عرضه می شوند. همواره شرایط را طوری تنظیم کرده ایم که دستگاه های نظارتی بتوانندفعالیت کنند. او توانمندی های تخصصی را شاخص اصلی ورود همکاران به این سازمان دانست و گفت: بعضابه دلایلی که به لحاظ سازمانی زیر مجموعه وزارت کارمحسوب می شویم، شاید تنها نهادی هستیم که بیشترین عرضه عمومی را داریم و بحث های مختلفی هم در جامعه مطرح می شودو سعی می کنیم که از بنگاه داری خارج شویم و به طرف سهام داری برویم.
سرمایه گذاری شستا در دو کشور همسایه
او به سرمایه گذاری شرکت سرمایه گذاری شستا در دو کشور جمهوری آذربایجان و عراق اشاره کرد و گفت: بیش از 50 هزار میلیاردتومان جمع طرحهای درحال سرمایه گذاری شستا است. او همچنین به سهم 49 درصدی شستا در پروژه ستاره خلیج فارس که سبب خودکفایی کشورمان در تولید بنزین خواهد شد اشاره کرد و گفت: موارد متعددی سرمایه گذار از کشورهای اروپایی و CIS داشته ایم، اما گاها موانع بانکی، نقل و انتقال پول و عدم احساس امنیت خارجی ها مانع اصلی بر سرمایه گذاری شده است. او به برنامه ریزی این شرکت در ایجاد صندوقهای بین المللی اشاره کرد و گفت: مذاکراتی با سازمان های بورس داخلی و خارجی داشته ایم او به مذاکره بابورس ترکیه و منچستر اشاره کرد و گفت: به دلیل موانع قانونی خارج از اختیار هنوز توفیق نیافته ایم اما تصمیم داریم که در عرصه های بین المللی هم بتوانیم برای عرضه محصولاتمان موفق باشیم.
مرتضی لطفی به اعلام آمادگی شرکت سرمایه گذاری شستا به واگذاری شرکت های مطرح شده به بخش خصوصی و یا در تعامل با شرکای خارجی بخش خصوصی تاکید کردو گفت: ما آمادگی داریم که بخشی از سهام و واحدهایی که در کشور داریم را عرضه کنیم تا بتوانیم با واحدهای بزرگ مشارکت داشته باشیم.
انقلاب صنعتی چهارم در حوزه IT است
دکتر محمودسریع القلم، پژوهشگر حوزه توسعه، علوم سیاسی و تاریخ معاصر ایران در این نشست گفت: ما در تاریخ صنعت چهار انقلاب را پشت سرگذاشتیم. انقلاب صنعتی اول به سال 1784 میلادی بر می گردد که انقلاب بخار و تولید مکانیکی بود. انقلاب دوم در سال 1870 رخ داد که انقلاب تولید انبوه ودوره برق است. انقلاب سوم مربوط به سال 1969 بود که به انقلاب دیجیتال و دوره کامپیوتری مربوط می شود اما آنچه که می خواهم تاکید کنم و حول آن بحث کنم انقلاب چهارماست که از سال 2 هزار به بعد شروع شده و در حال تکامل است که مربوطه به IT و AI است.
توسعه زمانی صورت می گیرد که کشورمان در سطح جهانی عمل کند
سریع القلم در نشست شستا گفت: رابطه مدیریت و اقتصاد و روابط بین المللی این است که کاریزما در دنیا از بین رفته است. در محافل بین المللی چه در بخش خصوصی و چه در بخش های صنعت و بنگاه های بزرگ و همینطور مدیران دولتی که دردنیا دور هم جمع می شوند، آنچه که مهم است دانش افراد است. بارها به شخصه تجربه کرده ام که در محافل بین المللی چگونه نخست وزیران مهم دنیا و سیاستمداران دور یک میز جمع می شوند و کاغذ زرد خودشان را جلویشان می گذراند و با خودکار شروع به بحث و سوال می کنند. او ادامه داد: شما نمی بینید که یک نخست وزیر یا رییس مایکروسافت آنجا نشسته باشد. بلکه، دورمیزها افرادی هستند که می خواهند یاد بیگرند. اثربگذارند و اثر بپذیرند. خصلتی که در قدیم بود، کاریزمای افراد خیلی تعیین کننده است. سریع القلم با بیان اینکه امروزه در دوره پست کاریزما هستیم، ادامه داد: توسعه یافتگی در دنیا عمری است، جهان شمول که همه دنیا را در بر گرفته است و جنبه ریاضی و فرمولی پیدا کرده است وبه قدری اصول توسعه یافتگی روشن است که می شود این ها راگوگل کرد و نیازی به همایش های طولانی و فراوان نیست. آنچه در سطح جهانی کلیدی است، اینکه در درون حاکمیت کشور چه می گذرد. اگر به چین نگاه کنیم کشور چین اینگونه نبود که مردم از حاکمیت چین بخواهند که یک کشور پیشرفته شوند. سریع القلم ادامه داد: در درون حاکمیت و دولت چین دیالوگی برقرار شد و مسائل جهانی به صورت دقیق بررسی شد و اجماع در حاکمیت صورت گرفت و بعد وارد عرصه توسعه شدند. او ادامه داد: توسعه زمانی صورت می گیرد که کشور درسطح جهانی عمل کند. اگر من ایرانی دانشگاهی خودم را فقط در ایران تعریف کنم، مطمئنا از خودم راضی خواهم بود. اما، کی می فهمم ضعف دارم؟ زمانی که پایم را از ایران بیرون بگذارم و در کنار یک دانشگاهی هلندی بنشینم و ببنیم آنچه را که من در 40 دقیقه می گویم او در 7 دقیقه می گوید. او گفت: در صحنه جهانی بودن و با دنیا کار کردن نه تنها به کشورها کمک می کند که به سمت تحول فرهنگی واقتصادی بروند، بلکه باعث می شود که همه جایگاه خودشان را بهتر بفهمند. سریع القلم ادامه داد: اگر نماینده مجلس، صنعتگر، شرکت خصوصی، دولتمردان، دانشگاهیان، هنرمندان و کارگردانان ما در صحنه جهانی کار کنند، بهتر می توانند خودشان را محک بزنند. اگر به تاریخ توسعه یافتگی ازقرن 16 نگاه کنید، مبنای تحول کار جهانی است وتجارت اروپا باعث شد که در اروپا تحولات مهم فرهنگی، مدنی، اجتماعی و سیاسی صورت گیرد.
تا زمانیکه قدرت سیاسی از اقتصادی جدا نشود، آزادی متولد نمی شود

دکتر محمودسریع القلم به دو بخش مهم اصول توسعه یافتگی و الگوهای توسعه یافتگی اشاره کرد و توضیح داد: اصول توسعه یافتگی جهان شمول است و کشوری را دردنیا پیدا نمی کنید که پیشرفته باشند حتی در حد کشوری مثل کره جنوبی و یا حتی ویتنام و چینی که این اصول را نپذیرفته باشند. او گفت: صنعتی شدن،بروکراسی کارآمد، شایسته سالاری، هماهنگی میان سه قوه. توزیع عادلانه امکانات، دانشگاه های حل المسائلی، محوریت تولید فناوری و تصمیم گیری اقتصادی غیرسیاسی لازمه توسعه یافتگی است. او ادامه داد: تا زمانی که در یک کشور قدرت سیاسی از قدرت اقتصادی جدا نشود، امیدبه توسعه نیست. نه تنها این را می گوید، بلکه به لحاظ فلسفی می گوید، تا زمانی که قدرت سیاسی از اقتصادی جدا نشود، آزادی متولد نمی شود.بنابراین، باید آن دو تفکیک شود تا در یک جامعه فضای آزادی صورت گیرد. سریع القلم ادامه داد: اگر تاریخ ایران و ژاپن را با هم مقایسه کنید، ژاپنی ها در سال 1860 رفتند و وقتی که می خواستند مدرن شوند و پیشرفت کنند در داخل خود به اجماع رسیدند که میخواهند پیشرفت کنند! ابتدا به دنبال سازماندهی رفتند و به دنبال 23 کشور اروپای غرب و امریکای شمالی رفتند.برای مثال رفتند بلژیک و گفتند که شما نظام بانکی و سیستم بانکی ما را راه بیاندازید. به سراغ انگلیس برای نیروی دریایی، فرانسه برای دبستان، آمریکا برای کشاورزی و آلمان برای صنایع مختلف رفتند. در حالی که وقتی ایرانی ها به سراغ مدرنیزه رفتند، ابتدا به سراغ آزادی سیاسی و دموکراسی رفتند. در حالی که مابیش از 2 هزارTextbook داریم که ابتدا کشور باید در حوزه اقتصاد به عقلانیت برسد و بعد آن در عقلانیت مدنی و سیاسی و اجتماعی سرریز شود. او گفت: ما کشوری در دنیا سراغ نداریم که خلاف این عمل کرده باشد. به طوری که چین امروز با چین 30 سال پیش متفاوت است. 30 سال پیش به هیچ چینی پاسپورت نمی دانند. امروز، چینی ها 5/3 تریلیون دلار ذخایر ارزی دارند و همین فعالیت اقتصادی تحولات بسیار مهم سیاسی رابه وجود آورده است. او گفت: هر شرکتی که بالای دو میلیارد دلار ترنور داشته باشد اتاقی در حزب کمونیست چین به او می دهند. وقتی که حاکمیت به بخش خصوصی وابسته می شود،مجبور است که حرفش را گوش کند و مجبور است که با او هماهنگ باشد. یکی از دلایلی که از زمان قدیم در بخش اقتصاد مشکل داشتیم این بوده که سیاست خارجی در ریل خود و اقتصاد هم در ریل دیگری حرکت کرده است. سریع القلم ادامه داد: تا زمانی که این دو در یک ریل حرکت نکنند، حوزه اقتصاد جنبه ثانوی پیدا میکند. او گفت: اصولی داریم که تا زمانی که در آن تغییر ایجاد نشود، نمی توانیم امید داشته باشیم که در ریل اصلی توسعه یافتگی حرکت کنیم. اوگفت: الگوهای توسعه یافتگی کشور به کشور متفاوت هستند. الگوی توسعه یافتگی یعنی روش تولید ثروت در کشور. کشور سنگاپور حدود 5/3 میلیون نفر جمعیت دارد و5/1 میلیون نفر هم آنجا کار می کنند که می شود 5 میلیون نفر.به گفته سریع القلم، سنگاپور با مجوزهایی که از سازمان ملل گرفته است، 23 درصد از طریق ریختن شن در دریا به خاک خود اضافه کرده است. سنگاپور شبکه بانکی کارآمد ودقیقی در دنیا دارد و به همین دلیل 80 کشور در آن سفارت دارند. این کشور در جریان های جهانی عمل می کند و به خاطر آن شفافیت و کارآمدی که دارد. سریع القلم به ذکر مثالی پرداخت: تصور کنید که یک شرکت اتریشی بخواهد در سنگاپور سرمایه گذاری کند، آنلاین می تواند این کار را کند و نیازی ندارد که تیم بفرستد.
لازمه دستیابی به هدف صبوری است
او گفت:کشورها باید برای خودشان مشخص کنند که کجا می خواهند پول در بیاورند. ما در این رابطه به استراتژی توسعه نرسیده ایم. هویت در کشور ما جلوتر از اقتصاد حرکت می کند به دلایل بسیار روشن تاریخی. الان کشور چین دردنیا 500 موسسه کنفیسیوس شناسی دارد. در آمریکا حدود 11 هزار نفر استاد چینی وجود دارند. چین 16 رادیوی مهم دنیا را در کشورهایی از جمله فرانسه، کانادا و برزیل خریده است و تنها گفته است که فقط یک درصد برنامه هایتان را به کشور چین اختصاص دهید. سریع القلم نتیجه گیری کرد: می خواهم نتیجه بگیرم چینی ها برای رسیدن به هدف خیلی برنامه محور هستند و خیلی باحوصله کار می کنند. چینی صبر دارد به یک رادیویی که مالکش است بگوید که شما کار طبیعی خود را انجام بدهید و 5 سال دیگر این را شش درصد کنید. اما ما به لحاظ خلقی و رفتاری خیلی عجول هستیم و می خواهیم سریع جواب بگیریم. من بعید می دانم که ایرانی پیدا شود و بگوید من دوست ندارم، کشور من قوی و مقتدر و بانفوذ در همه حوزه ها باشد. این پروسه می خواهد و حوصله می خواهد. والتدیزنی می گوید وقتی من به بانک رفتم و گفتم طرحی برای شهربازی در جنوب کالیفرنیا دارم و درخواست وام کردم،من را از بانک بیرون انداختند اما او توانست پس از 301 بارمراجعه وام بگیرد و اینقدر صبور و باحوصله بود. سریع القلم گفت: ویژگی های فرهنگی مهم است که کارها بتواندانجام شود. او به بیان مثالی از صنعت خودرو سازی آمریکا پرداخت و گفت: الان 62 درصد اتومبیل هایی که در آمریکا فروخته می شود، ساخت کشورهای آلمان، کره وسوئد است و خود شرکت های آمریکایی تنها 38 درصد بازار کشور خودرا در اختیار دارند. سریع القلم ادامه داد: ما از تفکر قدیمی نیم قرن پیش باید وارد عرصه انقلاب صنعتی چهارم شویم و ببینیم که بنگاه های ما چگونه با بنگاههای دنیا می توانند شبکه سازی کنند. به گفته سریع القلم اگر از این فاز به توسعه یافتگی نگاه کنیم ،ببنیدکه ما چه راهی داریم که فقط اندیشه ها را عوض کنیم. ما باید به بنیان های فکری مورد اجماع برسیم تا بتوانیم سیاست گذاری های اساسی کنیم. او علت فراز و نشیب های توسعه یافتگی در ایران را دست نیافتن به اجماع دانست و گفت: رای ما هویت و استقلال مهم است. واژه استقلال در دنیا یعنی اینکه هر کشوری که تولید ناخالص آن بالاتر می رود، مستقل تراست. او گفت: تولید ناخالص برزیل از انگلیس و روسیه نیز بالاتر است و فقط 5 میلیارد دلار کفش به آمریکا می فروشد. کشورها خودشان را با بازارها تعریف می کنند. چقدر خوب بود که ما خودمان رادر رابطه با خاورمیانه وبازارهای خاورمیانه تعریف می کردیم، اینگونه می توانستیم هویت خود را نیز پیش ببریم.
بایدبتوانیم با دنیا قفل شویم
دکتر محمودسریع القلم گفت: بنیان های فکری مورد اجماع باید بیشتر اینگونه باشند که چگونه می توانیم با دنیا قفل باشیم. وقتی شما قفل هستید، ثبات بیشتری دارید.امروزه در حوزه اقتصاد دولت ترکیه خیلی نمی تواند نوسان ایجاد کند، زیرا عمدتا به اتحادیه اروپا قفل است،کاری که محمد سلمان در عربستان انجام می دهد اینکه چگونه خارج از صنعت نفت و گاز و پتروشیمی بین اقتصاد عربستان قفل ایجاد کند. الان اتفاقی که در حوزه حلیج فارس می افتد این که شاهزاده های جوان به دنبال استراتژی جدید برای امنیت خود در آینده هستند و میدانند که باید خارج از نفت و گاز و پتروشیمی کار کنند.وقتی انسان قفل می شود، رفتارش را کنترل می کند. سریع القلم معتقد است: استقلال به معنایی که ما در ایران استفاده می کنیم، برای رشد اقتصادی ما مضر است. اگر بانکداری ما به دنیا وصل بود ما نمی توانستیم در حوزه سرمایه گذاری سیاست خارجی و شفاف بودن سیاست گذاری ها هر طور که می خواهیم عمل کنیم و اینقدر نوسان داشته باشیم.او به لزوم بین المللی شدن و فعالیت متمرکز و تخصصی و تفکیک قدرت سیاسی از اقتصادی و تبادل با بازارهای کار وفناوری پشتببانی از اقشار متوسط جامعه اشاره کرد وگفت: در حوزه روابط بین الملل یک شاقول مهمی است، اینکه حاکمیت این کشور بر شانه های کدام طبقه اجتماعی ایستاده است. عرف اجتماعی می گوید که به شانه های طبقه متوسط و بخش خصوصی ایستاده است و بخش خصوصی است که یک کشور را می تواند موفق کند و این یک تجربه جهانی است. سریع القلم ادامه داد: اگر اقتصاد سیاسی ترکیه در پانزده سال اخیر را مطالعه کنید به ایجاد” سرمایه های سبز” در روستاها می رسید. مردمی که به کار اقتصادی روی آوردند و به اینها تشکل دادند و اصولی را نوشتند و بعد با بسیح اقتصادی در شهرهای کوچک و ایالات ترکیه بسیج سیاسی هم به وجود آوردند و خیلی از اروپایی ها به من گفتند که ما در انتخابات ترکیه نمی توانیم، ورود پیدا کنیم. او گفت:آنچه که در ترکیه مهم است، توانایی ترکیه در بسیج اقتصادی مردم ترکیه است. او گفت: اولین مساله، مدیریت است. در رابطه با مساله مدیریت وقتی ما ریز شدیم، اگر قرار است مدیریت در یک کشور متفاوت عمل کند، تا زمانی که یک گلوبال پرسپکتیو نباشد، نمیتوان به سمت کارآمدی رفت. تا زمانی که اجماع نباشد، هماهنگی ها بسیار مهم است. او گفت: ما کشور افراد هستیم تا سیستم ها. به لحاظ فرهنگی نیز مجمع الجوامعی هستیم. آدمهایی که دستور کار خودشان را دارند، تا دستور کار جمعی بتوانند ایجاد کنند. آنچه که مهم است اینکه شما چقدر می توانید با دیگران کار کنید که مربوط به EQ می شود. سریع القلم ادامه داد: به همین دلیل ملاک اصلی استخدام در گوگل، آمازون و مایکروسافت را همین موضوع و EQ گذاشته اند.
لازمه کارکردن در اقتصاد جهانی، دخیل شدن درصحنه بین المللی است
او به موضوع توسعه یافتگی اشاره کرد و گفت: در رابطه با توسعه یافتگی، نگاه بنگاه ها این است که پرسنل بنگاه تا چه میزان حس ماموریت جمعی دارند و اکثر بنگاه ها در این زمینه آموزش می دهند. او ادامه داد: اندونزی کشوری متشکل از 13 هزار جزیره است که فقط 6 هزار جزیره آن ساکن دارد و به ندرت در رادار خبری دنیا دیده می شود. این کشور در سال 2000 ، 24 درصد فقر داشت که در سال 2016، 7 درصد شده است. او گفت: این موضوع یک دلیل بیشتر ندارد و آن این است که کارکردن با اقتصاد جهانی دخیل شدن درصحنه بین المللی است. او صحبت های خود را با طرح این سوال ادامه داد: آیا کانونی ترین هدف و اولویت کشور ما توسعه است؟ سریع القلم گفت: به نظر من نیست. تمام انسان های موفق در صنعت، سیاست و کارآفرینی کسانی بودند که تمرکز داشتند و تمرکز موضوع بسیار جدی است. او گفت: خیلی جاها ذهن ما پخش است و سیاست خارجی ما هم خیلی پخش است. بخشهای اقتصادی قانون اساسی ما هم خیلی پخش است. خیلی خوشحالم که شستا به سمت کوچک مقیاس شدن می رود. او ادامه داد: داشتن تمرکز در برنامه ها، ذهن پخش ضد توسعه است. اهداف موازی خیلی داریم که اینها ضد توسعه است. آیا می پذیریم که مدیریت ها درکشورما به شدت بخشی است. آیا می پذیریم که تعریف میانگین ما از نظام بین الملل با مقتضیات توسعه یافتگی در تضاد است،باید بتوانیم از مسائل کلیدی فکری عبور کنیم، زیرا با انبوه تناقضات نمی توانیم به دنبال کارآمدی باشیم. او گفت: اگر زندگی را به صورت علامت المپیک نگاه کنید. متشکل از 5 دایره متداخل است. که این دایره ها عبارتند از کار در حوزه تخصصی، خدمات اجتماعی، زندگی، خانواده، این ها درصد های ثابت ندارند و ممکن است که عوض شوند اما این درصد ها کلیدی است. آیا من و شما اتاق فکر در مغزمان داریم که بااین 5 دایره به طور مرتب کار کنیم. سریع القلم به اهمیت برخورداری از اتاق فکر تاکید کرد وگفت: آیا بنگاه شما از اتاق فکر برخوردارست. آیا کشورما اتاق فکر دارد که مسئولان کشور همه را یک جا ببینند. سیاست خارجی، آینده جهان، اقتصاد، فرهنگ و … این استاد دانشگاه در بخشی از صحبت های خود به مهاجرت داخلی ازجنوب کشور به مرکز آن اشاره کرد و گفت: اینکه در جنوب کشور فکر می کنند که چگونه مهاجرت داخلی کنند که اگرصورت گیرد جنوب کشور خالی می شود و سال ها بعد مساله امنیت ملی خواهیم داشت. او بهره مندی از اتاق فکر را کلیدی و مهم دانست و گفت: ما در حوزه حکومت نمی توانیم بگوییم که چند مکتب فکری داریم، مکتب فکری برای دانشگاه است. حکومت باید یک مکتب فکری داشته باشد. بلکه انواع سیاست گذاری ها را داشتن خوب است. اما مکتب فکری بایدمشخص باشد نه اینکه دولت بعدی مسیر دیگری را برود. این تابع این است که آیا استراتژی طراحی شده و روی کاغذ آمده است یا نه.
می توانیم خارج از مدار قدرت های بزرگ زندگی کنیم
دکتر محمودسریع القلم در بخشی ازصحبت های خود در بررسی وضعیت کشورهای همسایه گفت: ببینید که کشورهای همسایه چه وضعی دارند؟ اردن، مصر و لبنان به شدت از نظر اقتصادی و سیاسی وارد حاشیه شده اند.کشورهایی که بی ثبات هستند، چالش های جدی دارند. کشورهایی که با ثبات و ثروتمند هستند، به نظر می آید با مطالعاتی که شده است و ثروت و ذخایر ارزی که دارند، کیفیت زندگی را شاید بتوانند برای نیم قرن آینده حفظ کنند که از آن جمله جمهوری های آذربایجان، عربستان، قطر، امارت وکویت باثبات هستند. ترکیه هم کشور رو به رشدی است،زیرا بخش خصوصی آن به شدت با اقتصاد جهانی کار می کند. این استاد دانشگاه گفت: چالش های فلسفی ما این است که باید تعاریف مشخص از نظام بین الملل داشته باشیم. ما ایرانی ها 170 سال است مسائلمان با سه کشور انگلیس، آمریکا و روسیه گره خورده است. من معتقدم که میتوانیم خارج از مدار قدرت های بزرگ زندگی کنیم و لزومی ندارد که حتما با این کشور ها به تفاهم برسیم، مشروط به اینکه از مدار حساسیت ها بیرون برویم تا زندگی معقولی داشته باشیم. دنیا امروزه متکثر و متنوع شده است. استاد دانشگاه شهید بهشتی گفت: پیشرفت اقتصادی کشور باید به گونه ای طراحی شود که دیگران احساس هراس نکنند، نمی توان سیگنال های متفاوت فرستاد. سیگنال های متفاوت توسعه را به تاخیر میاندازد. اگر بخواهید چیزی را بسازید با سگینال های متفاوت و متعدد صورت نخواهد گرفت. او تاکید کرد: در امنیت ملی کشورها می توانند سیگنال های متفاوت بفرستند، اما این مساله در حوزه اقتصاد جواب نمی دهد. او توضیح داد: حاکمیت در یک کشور باید میانجی بین جریانات باشد ونه حامی یک جریان. آنچه که چینی ها به آن عمل می کنند.
وی گفت:حاکمیت باید علاقمند به کشور و آینده شهروندان باشد. اختلاف در سطح سیاستگذاری طبیعی و مفید است. اما، اختلاف در مباحث کلان کشور مضر است و توسعه را به تاخیر می اندازد. ما از نظام بین الملل فهم دقیق نداریم. بعضا در تلویزیون ما آمار و ارقامی داده می شود که صحت ندارد. آمار دقیق نیاز است و آخر اینکه ما ایرانی ها به نظر من یک مساله را هنوز نپذیرفته ایم، ما نپذیرفته ایم که حکمرانی یک امر تخصصی است، اگر زانوی من و شما درد بگیرد پیش نجار یا پزشک عمومی نمی رویم، بلکه پیش فردی می رویم که حرفه اش و تخصصش زانو است. او گفت: ما نپذیرفته ایم که حکمرانی تخصص است، حوزه حاکمیت عمومی نیست و نیازمند تجربه زیادی است. باید کسانی وارد این عرصه شوند که استاد دیده اند، درس خوانده اند و زحمت کشیده اند و کارهای تجربی فراوانی انجام داده اند و از همه مهم تر دنیا راخوب تجربه کرده اند. دکتر محمود سریع القلم، لازمه پیشرفت کشور را بین المللی شدن آن دانست و گفت: منطق جهانی مشترک است، اگر بخواهیم با این وضعیت جلو برویم،تغییر و تحول آرام خواهد بود. پیشرفت ایران تابع همراهی با مجموعه جهانی است. او گفت: اولین شاخص ورود به عرصه بین المللی تسلط به زبان انگلیسی است. بخش های عمده حاکمیت زبان خارجی نمی دانند. در حالی که در ترکیه ،امارات و پاکستان تسلط خوبی به زبان انگلیسی وجود دارد. او ادامه داد: برخورداری از شریک خارجی سبب به روز شدن می شود. باید پروژه و برنامه ای با خارج از کشورداشت. باید در صحنه بین الملل رفت و آمد داشت و از نزدیک این ها را دید. اگر از کارخانه ها در دنیا بازدید داشته باشیم، جهان بینی امان نسبت به آن ها تغییر می کند. سریع القلم در پایان خطاب به فعالان اقتصادی و صنعتی و کارآفرینان حاضر در جلسه گفت:اگر دولت را رها کنید او به سمت شما نخواهد آمد و در دنیا نیز اینگونه نیست و شما باید به سمت آن ها برویدو در واقع این تشکل است که باید به سمت دولت برود.
در این نشست حدود 60 تن از اساتید دانشگاه ، کارآفرینان و مدیرانبخشهای دولتی و خصوصی و تعاونی به همراه چند تن از معاونین و مدیران شستا حضورداشتند.

22 فوریه 2018
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.